Czy dieta może leczyć nadciśnienie?

Czy dieta może leczyć nadciśnienie?

Wiele doniesień naukowych sugeruje, że coraz bardziej znaczącym czynnikiem w powstawaniu choroby nadciśnieniowej (jeśli nie najważniejszym) jest nasz codzienny sposób żywienia. W szukaniu przyczyny problemów z ciśnieniem często pojawiają się sugestie o dziedziczeniu tej choroby, oraz wskazywanie takich źródeł jak np. efekt innego aktywnego problemu zdrowotnego. Wiele osób najczęściej przeprowadza leczenie nadciśnienia za pomocą przepisanych przez lekarza leków, nie zwracając kompletnie uwagi na najbardziej istotne kwestie, jakimi są: zbilansowana dieta i redukcja masy ciała. Redukcja masy ciała jest kwestią bardzo istotną, gdyż nadmierne otłuszczenie zwiększa sztywność tętnic oraz wpływa na aktywność współczulnego układu nerwowego, powodując dodatkowo nadprodukcję angiotensyny, która może nasilać wzrost ciśnienia krwi. Po wdrożeniu odpowiedniej modyfikacji naszej codziennej diety oraz wdrożeniu suplementacji, pod kontrolą specjalisty, może się okazać, że środki farmakologiczne, obniżające ciśnienie tętnicze, nie będą koniecznością.

Co w diecie ma wpływ na obniżenie ciśnienia tętniczego?

Redukcja ilości spożywanych kalorii

Zbyt duża ilość przyjmowanych kalorii w codziennej diecie może wpływać na zwiększenie ciśnienia tętniczego krwi, poprzez nadmierne pobudzenie układu nerwowego. Dlatego np. zmniejszenie ilości spożywanych kalorii do wartości zalecanej w odpowiedniej kategorii wiekowej, może być pierwszym krokiem do redukcji nadciśnienia.

Zmniejszenie spożycia sodu

Wysokie spożycie sodu zawdzięcza się zbyt intensywnym soleniem przyrządzanych posiłków i spożywaniem przetworzonej żywności z dużą ilością soli. Nadmiar sodu może powodować wzrost objętości krwi i zmniejszenie podatności na rozkurczanie się tętnic i naczyń krwionośnych (zwiększenie się ich sztywności), co w konsekwencji może prowadzić do zwiększenia się ciśnienia tętniczego. Badania pokazują, że zmniejszenie ilości spożycia sodu (którego najwięcej znajdziemy w soli kuchennej), istotnie wpływa na zmniejszenie ciśnienia tętniczego, ułatwia jego wydalanie przez nerki i zwiększa przy tym elastyczność naczyń krwionośnych.

Zmniejszenie spożycia cukru (fruktozy)

Istnieją doniesienia naukowe, które sugerują, że nadmierne spożycie fruktozy (cukru owocowego) może wpływać na ciśnienie krwi, przyczyniając się zwiększonej produkcji kwasu moczowego, którego nadmiar zaburza z kolei produkcję tlenku azotu. Zjawisko to może prowadzić w konsekwencji do wzrostu ciśnienia tętniczego.

Wyrównanie poziomu wapnia, potasu i magnezu

Niedobór wapnia, potasu i magnezu, może być przyczyną zwiększonego ciśnienia tętniczego krwi.

Zwiększenie spożycia witaminy D i kwasów omega-3

Witamina D i kwasy omega-3 ważnymi regulatorami ciśnienia, dlatego należy pamiętać o zalecanych normach spożycia tych składników odżywczych.

Pozdrawiamy.
Redakcja dbamyozdrowie.pl

Wesprzyj nas :)

Wróć