Czy warto pić kawę?

Czy warto pić kawę?

Czy warto pić kawę? Wielokrotnie zadajemy sobie to pytanie w różnym kontekście i przy różnych okazjach. W obiegowej opinii, możemy spotkać się ze skrajnymi stanowiskami, wahającymi się od zachwytu nad kawą i pochwał jej właściwości zdrowotnych, z drugiej strony zaś jest wiele osób, które są przeciwnikami spożywania kawy, upatrując w niej źródło wielu chorób. Chcielibyśmy zatem przytoczyć kilka faktów wynikających z obecnego stanu wiedzy naukowej, zachęcających do spożywania kawy, jak również zalecających pewną ostrożność w kontekście niektórych schorzeń.

Kawa jest źródłem wielu składników odżywczych i substancji chemicznych, które w różnym stopniu mogą oddziaływać na nasze zdrowie. Są to są to między innymi proteiny, tłuszcze, węglowodany, różne związki polifenoli, oraz pożądany przez wielu alkaloid, czyli kofeina. Kofeinę można zaliczyć do najważniejszych substancji czynnych znajdujących się w kawie. W 100 ml kawy parzonej znajdziemy ok. 50 mg kofeiny. Jak podają badania, organizm kobiet i osób palących szybciej wydala kofeinę (nie dotyczy to kobiet w ciąży). Umiarkowane spożycie kawy (w przybliżeniu do 400 mg kofeiny dziennie u zdrowych osób) nie wpływa negatywnie na stan zdrowia, wręcz może przyczyniać się do zmniejszenia ryzyka zachorowania na określone jednostki chorobowe.

Negatywne skutki konsumpcji kawy

Pojawiają się najczęściej przy dziennym spożywaniu kofeiny powyżej 400 mg. Może wtedy wystąpić uzależnienie od kofeiny, nadmierne pobudzenie, arytmia, niepokój, bezsenność. Nadmiar kawy może nasilać objawy refluksu żołądkowego i problemy z tym związane, wywołane przez nadmierne wytwarzanie kwasów żółciowych i kwasu solnego w żołądku. Istotnym problemem dla naszego organizmu, jest obecność kwasu szczawiowego w naparze kawy. Kwas ten jest dostarczany do organizmu codziennie wraz z pożywieniem, a najwięcej znajduje się go między innymi w szpinaku, rabarbarze, liściach herbaty, czy też chętnie spożywanej obecnie soi. Wysokie spożycie kawy podnosi poziom kwasu szczawiowego, co wpływa na obniżenie wchłaniania wapnia (przez tworzenie się trudno wchłanialnych związków wapnia) mając również wpływ zmniejszenie wchłaniania magnezu i potasu z pożywienia. Istnieją przypuszczenia, że nadmiar kawy może zwiększać poziom homocysteiny odpowiedzialnej po części za rozwój chorób naczyniowych. U osób spożywających duże ilości kawy, częściej dochodzi do rozwoju kamicy nerkowej.

Prozdrowotne działanie kawy

Według badań umiarkowane spożycie kawy (bez dodatków: cukru, mleka itp.) ma szereg działać prozdrowotnych. Poza efektem poprawy nastroju i przypływu energii do działania, wykazano, że kawa obniża ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2, a zawartość związków polifenoli mająca działanie antyoksydacyjne, może obniżać ryzyko zachorowania na niektóre nowotwory. Jak wykazują badania, regularne spożycie kawy w niewielkich ilościach może przyczynić się do obniżenia ryzyka zachorowania na chorobę Parkinsona. Garbniki zawarte w naparze mają działanie bakteriobójcze, zmniejszające ryzyko rozwoju próchnicy zębów. Kawa wpływa na stymulację układu odpornościowego ułatwiając walkę z wirusami i bakteriami. W wyniku spożycia kawy obserwuje się lepsze ukrwienie narządów, co wpływa korzystnie na ich pracę. Wyciąg z kawy znajduje szerokie zastosowanie w suplementach wspomagających proces odchudzania, ze względu na zwiększenie wydzielania enzymów trawiennych w układzie pokarmowym i pobudzenie perystaltyki jelit.

Rozsądne ilości spożywanej kawy, a także uwzględnienie własnych ograniczeń zdrowotnych może pozytywnie wpłynąć na nasze zdrowie. Pamiętajmy o umiarze :)

Pozdrawiamy.
Redakcja dbamyozdrowie.pl

Wesprzyj nas :)

Wróć